Gıda Katkı Maddelerine Yönelik Dört Kapsamlı Eser

01.06.2018
ile Helal Doğal

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu dönem koordinatörü Prof. Dr. Fatih Gültekin tarafından gıda katkı maddelerine yönelik kaleme alınan dört eser aynı anda yayınlandı. Kitaplar tüketicilerin merak ettiği konularda doyurucu bilgi verecek şekilde hazırlanmış. Akademik temelli ve bir tüketici duyarlılığıyla kaleme alınan eserlerde halkın anlayabileceği bir dil kullanılmış. Kitap içerikleri özet olarak şöyle:

1. Kitap: Fark Etmeden Yediklerimiz: GIDA KATKI MADDELERİ

Bu kitap, okuyucuların gıda katkı maddeleri konusunda farkındalıklarının artırılması amacıyla yazılmıştır. Bunun için katkı maddelerinin ne oldukları, nasıl kontrol edildikleri, hangi kaynaklardan üretildikleri, GDO ile ilişkileri, alerjiden hiperaktiviteye, kanserden migrene kadar birçok hastalıkla ilişkileri detaylı bir şekilde anlatılmıştır.


2. Kitap: A'dan Z'ye GIDA KATKI MADDELERİ (Ansiklopedik Sözlük)

Bu kitap, katkı maddeleri hakkında detaylı bilgi sunmak için hazırlanmıştır. Ülkemizde kullanılmasına izin verilen ve sayısı 360 civarında olan katkı maddelerinin her birinin fonksiyonları, ülkemizde kullanıldığı ürünler, elde edildiği kaynaklar, üretim şekilleri ve sağlık açısından riskleri bilimsel kaynaklarıyla sunulmuştur. Ayrıca bu bilgiler fonksiyonel tablolar haline getirilmiştir.


3. Kitap: Gıda Katkı Maddelerine Yönelik TÜKETİCİ REHBERİ

Bu kitap, gıda ürünlerini alırken, hem daha sağlıklı hem de inanç ve kişisel tercihlere daha uygun olanları ayırt edebilme yetisini kazındırmak amacıyla kaleme alınmıştır. Bunun için sanal olarak oluşturulmuş, süt ürünlerinden et ürünlerine, unlu mamüllerden içeceklere kadar yüzlerce ürün içeriği katkı maddeleri açısından incelenerek değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde ürün seçerken dikkat edilecek noktalar ürün etiketlerinin değerlendirilirken satır aralarına yerleştirilmiştir.
4. Kitap: Bir Bakışta GIDA KATKI MADDELERİ (Özet Tablolar)

Bu kitap, gıda alışverişlerinde ürün etiketleri değerlendirilirken katkı maddeleri hakkında özet bilgilere kolayca ulaşılabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta Türk Gıda Kodeksinde yer alan tüm katkı maddeleri, elde edildiği kaynaklar ve sağlık riskleri dikkate alınarak tablolar halinde sunulmuştur. "A'dan Z'ye Gıda Katkı Maddeleri" kitabının bir özeti mahiyetinde olan bu kitapta aranılan katkı maddesine daha kolay ulaşabilmesi için, katkı maddeleri hem "E" numaralarına göre hem de alfabetik olarak listelenmiştir. Bunun yanında gıda katkı maddelerinin sağlık riskleri dikkate alınarak her bir hastalık için riskli olan katkı maddelerinin toplu olarak görülebileceği çok sayıda tablo oluşturulmuştur.Kitapları aşağıdaki adresten online sipariş verebilirsiniz:
https://www.serveryayinlari.com/muhtelif/saglik/